OSIĄGNIĘCIA 2017/2018

25.06.2018
22 czerwca pożegnaliśmy kolejny rok szkolny. Uczniowie klas drugich 35 gimnazjum i pierwszych oraz drugich 47 Liceum Ogólnokształcącego zebrali się w na uroczystości w sali gimnastycznej, aby odebrać zasłużone nagrody i świadectwa i w pełni zasłużenie rozpocząć upragnione wakacje.
Wszystkim życzymy wspaniałych wakacji i do zobaczenia 3 września :)

image image
image image
image image
image image
image image

25.06.2018
Przedstawienie "Jeden dzień z życia ucznia 47 LO w Łodzi" zostało przygotowane przez Koło Teatralne "Katharsis". Zaprezentowano je podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego 2017/ 2018.
Opiekun: Monika Szymczak

25.06.2018
Z wielką satysfakcją informujemy, że p. Kamil Dyjankiewicz rusycysta w naszej szkole - jako jedyny polski nauczyciel - został laureatem XVIII Międzynarodowego Konkursu Puszkinowskiego dla nauczycieli języka rosyjskiego. Jego esej "Język bez sankcji. Profesjonalizm czy odwaga potrzebne są dzisiejszemu nauczycielowi-rusycyście" znalazł się wśród kilkudziesięciu najwyżej ocenionych prac przez jury: Gazetę Rosyjską i Władze Miasta Moskwy. Pan Kamil Dyjankiewicz weźmie udział w uroczystym podsumowaniu konkursu, połączonym z obchodami urodzin stolicy Rosji, które odbędzie się w pierwszej połowie września na Placu Czerwonym w Moskwie. To będzie także niebywała możliwość nawiązania współpracy ze szkołami w Moskwie, która była w naszej placówce niegdyś kultywowana.
Gratulacje!!!

Link do strony w języku rosyjskim

image

25.06.2018
W dniach 03-09 czerwca miała miejsce II część wymiany uczniowskiej uczniów XLVII LO z uczniami College de la Cote Blanche z miejscowości Lillebonne z Francji. Poniżej spotkanie z władzami miasta w Ratuszu Miejskim. Uczniowie otrzymali pamiątkowe medale, a opiekunowie albumy o mieście. Możma również obejrzeć zdjęcia z gazety francuskiej tutaj

image

18.06.2018
W roku szkolnym 2017/2018 na terenie ZSO nr 8 zainaugurowało swą działalność Koło Przyjaciół Teatru, którego celem była szeroko pojęta edukacja teatralna: poznanie łódzkich teatrów, uczestniczenie w wieczorowych spektaklach, a także kształtowanie umiejętności krytycznego odbioru oglądanych przedstawień i redagowania recenzji teatralnych. Chciałabym bardzo serdecznie podziękować uczniom, którzy aktywnie uczestniczyli w działalności Koła, zwłaszcza klasie IIIa gimnazjum oraz IA i IC liceum oraz pani Dorocie Podkowskiej za wsparcie organizacyjne. Miło mi także zakomunikować, że laureatką Konkursu na recenzję teatralną w tym roku szkolnym została Karolina Sokala z klasy IC. Gratulacje!
Opiekun Koła Przyjaciół Teatru: Hanna Karska-Buczek

14.06.2018
25 maja 2018 roku, nasi uczniowie wybrali się na Uniwesytet Łódzki-wydział chemii. Na miejscu odbyły się eksperymenty w których udział mógł wziąć każdy uczeń. Ubrana w kitle i okulary młodzież rozwiązywała ćwiczenia przygotowane przez UŁ. Między innymi mieli za zadanie sprawdzić kilka reakcji kwasów i metali zachodzących z różnymi odczynnikami. Same eksperymenty wykonywało się z wielką przyjemnością. Uczniowie bardzo zaangażowali się w prace z wykonywaniem zadań w grupach kilku osobowych.

image image
image image
image image
image image

13.06.2018
W dniu 12 czerwca odbył się finał projektu historycznego "Most Pokoleń". Miał on na celu przybliżenie uczniom wydarzeń związanych z okresem walki Polaków z reżimem komunistycznym.
Naszymi gośćmi byli opozycjoniści z lat walki z ustrojem komunistycznym marszałek Stefan Niesiołowski i Jerzy Friedrich, którzy opowiedzieli nam o codzienności życia w peerelowskiej rzeczywistości i walce z komunistyczną władzą.
organizator: Marcin Augustyniak
uczestnicy : 1A, 2AB LO

13.06.2018

image image
image

10.06.2018
8 czerwca w sali balowej Pałacu Poznańskiego odbyła się XXXII wielka gala Podsumowująca Ruch Innowacyjny w Edukacji. Wśród wielu nagrodzonych jeden certyfikat trafił do naszej szkoły. Nasz kolega, pan Kamil Dyjankiewicz, nauczyciel języka rosyjskiego oraz wychowania do życia w rodzinie, otrzymał tytuł Nauczyciela Innowatora. Ta wspaniała uroczystość – swoiste święto edukacji jest unikatowym przedsięwzięciem w Polsce, które umożliwia zaprezentowanie osób i instytucji twórczych, wdrażających do praktyki edukacyjnej wartościowe modele edukacji. Uroczystość od lat organizuje Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego w Łodzi.

image image
image image

30.04.2018
Dnia 29.05.2018 r. uczniowie klas drugich liceum o profilu biologiczno-chemicznym wzięli udział w zajęciach zorganizowanych w ramach „Drzwi Otwartych” na Wydziale Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej. Zajęcia składały się z wykładu dotyczącego technologii produkcji piwa oraz warsztatu pt. ”Załóż swój własny browar domowy”.
Produkcja piwa składa się z następujących etapów
- produkcja słodu
- przygotowanie brzeczki
- fermentacja brzeczki
- leżakowanie piwa
- filtracja
Słód to jeden z głównych składników przy produkcji piwa. Najczęściej wykorzystywany jest słód jęczmienny. Przygotowanie brzeczki polega na zmieleniu słodu oraz surowców niesłodowych i zmieszaniu ich z wodą, przeprowadzeniu procesu zacierania, odfiltrowania oraz gotowania do uzyskania pożądanego ekstraktu zwanego ekstraktem brzeczki podstawowej. Na tym etapie dodawane są także inne dodatki, m.in. chmiel. Po procesie fermentacji otrzymuje się klasyczne piwo jasne. Po zakończeniu fermentacji piwo poddawane jest leżakowaniu, którego celem jest uzyskanie stabilności fizykochemicznej piwa. W procesie filtracji uzyskiwany jest produkt o odpowiedniej klarowności.

image image
image image
image image
image image

30.04.2018
W dniu 26 kwietnia odbył się w naszej szkole uroczysty apel związany ze zbliżającą się rocznicą ustanowienia w Polsce Konstytucji 3 Maja. Obchody rocznicowe, zostały powiązane z przypadającym w tych okresie Dniem Patrona naszej szkoły. Podczas apelu przygotowanego przez uczniów klasy 1A, dyrektor szkoły pan Wojciech Ulatowski tradycyjnie wręczył medale "Przyjaciel XLVII LO". W tym roku laureatami zostali panowie Cezary Pawlak - Prezes Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem w Łodzi, oraz pan Włodzimierz Zajączkowski - Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej "Batory". Tym wyróżnieniem chcieliśmy wyrazić podziękowania laureatom za wieloletnią , owocną współpracę z naszą szkołą.
Organizatorzy: Marcin Augustyniak, Damian Sobusiak, Bartłomiej Marcińczak

image image
image image
image image
image

17.04.2018
W dniu 16 kwietnia w Instytucie Filologii Rosyjskiej UŁ odbył się I Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Historii i Kulturze Rosji dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Wśród ponad 70 uczestników z całego województwa znalazła się również delegacja naszego zespołu szkół w składzie: Natalia Stala /2d/, Patryk Stala /3d/ i Maja Baruch /2B/. Uczniowie przez ponad godzinę indywidualnie zmagali się z pytaniami z zakresu historii i kultury rosyjskiej. W kategorii: uczniowie gimnazjum i liceum znaczący sukces odniósł Patryk Stala, który otrzymał wyróżnienie! Gratulacje!! Poza udziałem w konkursie uczniowie zwiedzili także z przewodnikiem nowoczesny gmach Wydziału Filologicznego UŁ, nawiązali nowe znajomości, a także miło spędzili czas na świeżym powietrzu przy grach i zabawach:). Uczniowie z niecierpliwością czekają już na kolejną edycję konkursu, która odbędzie się już za rok:)

image image
image image

17.04.2018
W czwartek, 12 kwietnia br. na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz kilka tysięcy uczestników wyruszyło w trzykilometrową trasę „Marszu Żywych”. Wśród 12 tysięcy uczestników pochodzących z 55 krajów świata znalazła się również delegacja naszej szkoły. Byliśmy jedyną szkołą z naszego miasta, która po raz kolejny, dzięki współpracy z MEN, mogła uczestniczyć w tym międzynarodowym ważnym wydarzeniu. W tegorocznym uroczystościom, przewodniczyli Prezydenci RP i Izraela.

image image
image image

15.04.2018
Dnia 11.04.2018 r. uczniowie należący do Koła Teatralnego "Katharsis", działającego w naszym liceum, byli w Teatrze Szwalnia na warsztacie z elementami spektaklu pt. "Masz w sobie kawałek mojego serca". Podejmował on temat relacji pomiędzy dzieckiem a matką, dzieckiem a dorosłym – relacji kształtującej, dwustronnej i wzajemnie zależnej. To działanie interdyscyplinarne zbudowane na bazie warsztatu sensoplastycznego – doświadczeń wielozmysłowych oraz metody relaksacyjnej „otona maki” polegającej na specyficznym zawijaniu ciała w oddychający materiał. Inspirację do stworzenia narracji stanowił tekst Justyny Bargielskiej z ilustracjami Iwony Chmielewskiej – picture book „Obie”. Była to słowno-wizualna podróż przez macierzyństwo i dzieciństwo w różnych jego aspektach. Wprowadzenie różnorodnych mediów: słowa, obrazu, dźwięku, zapachu, smaku, konsystencji (w dotyku) pozwoliło na różnorodność w doświadczaniu świata zewnętrznego i swobodny, bogaty wybór do konstruowania własnej opowieści, drogi w formie autorskiej pracy plastyczno-instalacyjnej. Warsztat nastawiony był na działanie „tu i teraz”, na reagowanie na bodźce, skupienie się na procesie, który zachodził w uczestniku i pomiędzy uczestnikami.

image image
image image
image image
image image

14.04.2018
W dniach 9-13 kwietnia w murach naszej szkoły gościliśmy uczniów i nauczycieli z College de la Cote Blanche w Lillebonne we Francji. Odwiedzili nas nauczyciele: Madame Virginie Delaune oraz Monsieur Christophe Cadinot wraz z uczniami: Paolą, Cameronem, Camille, Lolą, Nolanem, Anais, Manon, Elise, Leną, Ugo, Morgane, Loic, Flavie, Oceane i Manon. Goście zwiedzili nasze miasto; byli również w Oświęcimiu i Brzezince, uczestniczyli w zajęciach sportowych, muzycznych oraz edukacyjnych na terenie naszej szkoły. Pragnę złożyć podziękowania wszystkim osobom bezpośrednio zaangażowanym w projekt międzynarodowej wymiany uczniowskiej. Wyrazy podziękowania otrzymują:
- Rodzice i Uczniowie ZSO nr 8 za opiekę nad uczniami francuskimi w trakcie pobytu: Karolina Sokala kl.1C, Marcel Zemła kl.1A, Maja Baruch kl.2B, Sandra Szklarek kl.2A, Paweł Bończyk kl.2A, Natalia Reniec kl.1A, Filip Płachta kl.1A, Miłosz Wasilewski kl.1C, Agata Nowak kl.2A, Paweł Supernat kl.1A, Miłosz Podkowski kl.1A, Artur Poteraj kl.1A, Bartek Kowalski kl.1A, Patrycja Witek kl.1A.
- Pani Joanna Pawlak za organizację zajęć muzyczno-wokalnych,
- Pani Monika Szymczak za organizację zajęć nauki języka polskiego,
- Pan Marek Sławiński i Pani Ewa Buchowicz za organizację zajęć na strzelnicy i Orliku,
- Pani Agnieszka Poteraj za organizację ogniska w Bukowcu.
- Uczniowie: Agata Wiśniak kl.2A, Sylwia Pajor kl.2A, Agata Nowak kl.2A, Elwira Halustova kl.1C za przygotowanie poczęstunku dla uczniów i nauczycieli z Francji,
- Uczniowie: Julia Kołoszczyk kl.2A, Maja Baruch kl.2B, Dominika Kołodziejczyk kl.2B, Hubert Doktorski kl.2A, Wiktoria Kołodziejczyk kl.1A, Julia Doliwa kl.2a, Karolina Frączkiewicz kl.2a, Dominika Kondratowicz kl.2a, Marianna Kowalska kl.2a, Oliwia Matczak kl.2a, Klaudia Sztajnkowska kl.2a, Patryk Walkowski kl.2a, Roksana Wawrowska kl.2a, Bartek Borowski kl.2b, Bartek Kozak kl.2b, Jakub Kuciński kl.2b za przygotowanie prezentacji multimedialnych oraz plakatów o Łodzi i Normandii.
-Urząd Marszałkowski za przekazanie gadżetów promujących miasto Łódź.
Szczególne podziękowania otrzymują: Paweł Bończyk z klasy 2A, Natalia Reniec z klasy 1A oraz Artur Poteraj z klasy 1A za zaangażowanie i pomoc w przygotowaniach zajęć na terenie szkoły od pierwszego dnia wymiany.
Planowany termin drugiej części wymiany, czyli wizyty naszych uczniów we Francji to początek czerwca.

image image
image image
image image
image image
image image
image image
image image
image image

13.04.2018
W dniu 5.04.2018, w ramach drzwi otwartych naszej szkoły, zrealizowana została kolejna edycja projektu: SMAKI EUROPY-EKSPERYMENTARIUM. W projekcie wzięło udział ok.150 uczniów ze szkół podstawowych: SP 34, SP 114, SP 141, SP 205 oraz uczniowie Gimnazjum nr 46. Zaproszeni goście uczestniczyli w warsztatach, oglądali wystawy i degustowali potrawy kuchni europejskich, reprezentujące kraje, których języków nauczamy w naszej szkole. Podczas działań warsztatowych uczniowie doskonalili umiejętności przydatne w codziennym życiu: kreatywność, rzetelność, dokładność, twórcze zaangażowanie, umiejętność pracy w grupie. Mieli także okazję zapoznać się ze sztuką przygotowywania i serwowania potraw. Przybyli goście zachwyceni byli naszą gościnnością, otwartością i życzliwością. Dziękujemy wszystkim nauczycielom, rodzicom i uczniom za zaangażowanie w realizację projektu.
Opiekunowie projektu: Marta Supernat, Sławomira Matuszko, Małgorzata Stosio

image image
image image
image image
image image
image image
image image

13.04.2018
05.04.2018 r. w naszym liceum pani Monika Szymczak, wraz z uczniami należącymi do Koła Teatralnego "Katharsis", przeprowadziła warsztaty teatralne "Laboratorium teatru-sztuka puka"dla uczniów szkół podstawowych. Zajęcia odbyły się w ramach ogólnopolskiej akcji Dotknij Teatru.

image image
image image

08.04.2018
Wisława Szymborska powiedziała kiedyś: "Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.", dlatego idąc za jej słowami w szkole stworzona została biblioteczka wydawnictw anglojęzycznych. Ciągle wzbogacana o nowe pozycje, mimo swojej młodości może już poszczycić się ponad 360 pozycjami książkowymi. W ich skład wchodzą nie tylko podręczniki do języka angielskiego ale także powieści dla spragnionych przygód, literatura grozy dla ludzi o mocnych nerwach, oraz romanse dla tych, których serca biją w rytmie Big Bena.
Powstaniu tej biblioteczki towarzyszyło wiele osób, których wymienić tu należy począwszy od założycielek: Ms. Katarzyny Sławińskiej oraz Ms. Beaty Batorowicz - Sebastjańską, przez opiekunkę naszych zbiorów Ms. Julię Kulczycką z klasy 1C, twórców systemu katalogowania i wypożyczania książek Mr. Artura Poteraja oraz Ms. Natalię Reniec, dekoratorów wnętrza: Ms. Sandrę Szypszak, Mr. Dawida Łajszczaka, Mr. Krystiana Kaczorowskiego, Mr. Kacpra Łapicę, Mr. Kacpra Tomczaka, a także Mr. Adriana Janiaka - wszystkich z klasy 1C aż po darczyńców Ms. Wiktorię Stegientę z 3a, Mr. Rafała Pielarza z 1C oraz Ms. Joannę Pawlak oraz zwycięzcę konkursu na nazwę biblioteczki Mr. Kacpra Cybulskiego, którego "League Of Books" wygrało głosowanie.

image image
image image

22.03.2018
Dnia 9 marca 2018 roku uczniowie klasy 2A i 2B wraz z nauczycielkami języka polskiego, Martą Grzegorczyk i Moniką Szymczak, uczestniczyli w Dniu Otwartym Wydziału Filologicznego UŁ. Mieli okazję wziąć udział w ciekawych zajęciach, podczas których poznali kroki tańców bałkańskich, śpiewali włoskie piosenki, sprawdzali słuch, recenzowali gry wideo, wykonali zabawki optyczne oraz nauczyli się obsługiwać proste programy graficzne. Ciekawym doświadczeniem była próba wydostania się z pokoju- pułapki, podczas której uczestnicy zmierzyli się z zagadkami z zakresu wiedzy o książce i bibliotekach. Równie interesująca okazała się przygoda z dziennikarstwem. Uczniowie naszego liceum mieli okazję poznać tajniki pracy radiowca oraz przeprowadzić relację dziennikarską z wydarzeń, w których brali udział. Spotkanie z wykładowcami i studentami Uniwersytetu Łódzkiego okazało się inspirujące. Niektórzy już teraz zadeklarowali chęć podjęcia studiów na Wydziale Filologicznym.
Sondę przygotowaną przez naszych uczniów można ściągnąć tutaj.

image image
image image

22.03.2018
21 marca br. maturzyści realizujący język polski na poziomie podstawowym powitali wiosnę w Pałacu Herbsta, w którym mieści się oddział Muzeum Sztuki. W ramach przygotowań do matury uczestniczyli w zajęciach dotyczących analizy dzieła plastycznego. Warsztaty poprowadziły panie z działu edukacji muzeum.
Opiekun: Małgorzata Socha

image image
image image

20.03.2018
Z okazji Dnia Kobiet odbył się specjalny koncert "Naprawdę jaka jesteś...", w którym wystąpili panowie (uczniowie i nauczyciele) z naszej szkoły, którzy przygotowali wiele niespodzianek i dostarczyli wiele niezapomnianych wrażeń wszystkim paniom.

image image
image image

18.02.2018
W środę 14 lutego 2018 uczniowie klas: 1A i 2A/B , w ramach realizacji projektu „Od zielnika do laboratorium” uczestniczyli w wykładzie „ Naturalne, naturalnie najlepsze?”, zorganizowanym przez Instytut Podstaw Żywności Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywości Politechniki Łódzkiej.
Pani doktor Ewa Maciejczyk- pracownik tego instytutu- w sposób bardzo interesujący opowiadała o różnych składnikach kosmetyków tj. olejek arganowy czy kwas hialuronowy, ich występowaniu, metodach pozyskiwania i wykorzystaniu w przemyśle kosmetycznym. Podczas wykładu pojawiło się wiele pytań skłaniających do refleksji: „Kosmetyk naturalny, czyli jaki? „ Na czym polega sekret oleju arganowego?”, „ Skąd fenomen oleju arganowego?”, „ Produkty naturalne, czy takie dobre?”. Dokumentem z realizacji tego zadania będą sprawozdania, zawierające również przemyślenia na postawione podczas wykładu pytania.
Opiekunowie projektu:
Marta Supernat
Sławomira Matuszko
Hanna Karska-Buczek
Adam Marcinkowski

image image
image image

25.01.2018
Dnia 24 stycznia 2018 roku uczniowie klasy IA wraz z nauczycielem języka polskiego, Hanną Karską-Buczek, wybrali się na wycieczkę do Muzeum Sztuki. W zmodernizowanym budynku XIX-wiecznej tkalni, czyli w ms2 uczestniczyli w bardzo ciekawej lekcji, której celem było uzyskanie odpowiedzi na pytanie: Na czym polega analiza dzieła sztuki? Pani Agnieszka, która prowadziła zajęcia, nie tylko zapoznała uczniów z fachową terminologią, ale także, dzięki ciekawemu podejściu do tematu, pobudziła wyobraźnię młodzieży i zachęciła do obcowania ze sztuką. Zaangażowanie i wiedza uczniów zostały docenione przez prowadzącą -pochwała na koniec zajęć była jak najbardziej zasłużona.

image image
image image
image image

16.01.2018
22 grudnia 2017 uczniowie klasy 1A, opiekunowie projektu oraz zaproszeni goście spotkali się na sesji plakatowej podsumowującej pierwszy etap realizacji zadań, który dotyczył emulsji i ich wykorzystania w przemyśle kosmetycznym. Tematy plakatów obejmowały zagadnienia od historii kosmetyków do znanych firm kosmetycznych przez: rodzaje emulsji, emulgatory, dodatki do kremów, rodzaje kremów, naturalne składniki i witaminy.
Uczniowie w bardzo interesujący sposób dzielili się wiedzą zdobytą podczas opracowywania plakatów, warsztatów w szkole oraz zajęć laboratoryjnych na Politechnice Łódzkiej. Za wykonane zadanie otrzymali oceny z informatyki, chemii oraz języka polskiego.
Spotkanie zakończył miły akcent, w postaci słodkiego poczęstunku.

Opiekunowie projektu:
Sławomira Matuszko
Marta Supernat
Hanna Karska-Buczek
Adam Marcinkowski

image image
image image
image image

21.12.2017
Informujemy, że w dniu 18.12.2017 odbyło się posiedzenie Komisji ws wniosków złożonych do Budżetu Uczniowskiego 2017/2018. Na posiedzeniu podsumowano przebieg pierwszej części projektu, dokonano czynności sprawdzających oraz podjęto decyzje umożliwiające kontynuacje projektu.
· Wydano 18 kart do złożenia wniosku.
· Wpłynęły 4 wnioski.
· Wszystkie 4 wnioski zostały zaakceptowane pod względem formalnym.
· Pozytywnie zaopiniowano 3 wnioski.
· Negatywnie zaopiniowano 1 wniosek (proponowane zadanie jest niezgodne z obowiązującymi przepisami prawa).
· Przyporządkowano numery do poszczególnych wniosków.

NUMER
WNIOSKU
NAZWA PROJEKTU KOSZT
S.01 Reaktywacja radiowęzła szkolnego
(aula, korytarze)
250,00
S.02 Zakup stołów do gry w trambambulę
(piłkarzyki)
750,00
S.03 Doposażenie auli w ławki i krzesła 1 000,00

W dniu 20.12.2017 odbyło się spotkanie przedstawicieli Komisji z wnioskodawcami, na którym ustalono zasady prowadzenia kampanii promocyjnej wniosków w terminie 02-24.01.2018

14.12.2017
12.12.2017 r. uczniowie klas 3A/ 3B pod opieką pani Moniki Szymczak spędzili dzień z twórczością Stanisława Ignacego Witkiewicza. Najpierw obejrzeli spektakl "Szewcy" wyreżyserowany przez Jerzego Stuhra w Teatrze Nowym w Łodzi. Następnie udali się do ms2 na wykład poświęcony malarstwu Witkacego.

image image
image image

10.12.2017
W mikołajkowym nastroju uczestniczyliśmy w zajęciach laboratoryjnych przygotowanych dla nas przez pracowników Wydziału Chemicznego Politechniki Łódzkiej. W miłej i serdecznej atmosferze pracowaliśmy nad otrzymaniem emulsji typu woda w oleju przeobrażonej dzięki „ czarom” pani doktor w krem natłuszczający.Nauczyliśmy się także badać własności wytworzonych preparatów. Pamiątki z warsztatów w postaci próbek kremu zabraliśmy do domu.
Koordynatorzy projektu:
Sławomira Matuszko
Marta Supernat
Hanna- Karska-Buczek
Adam Marcinkowski

image image
image image
image image

10.12.2017
30 listopada 2017 odbyła się kolejna edycja imprezy promującejnaszą szkołę ”Świąteczny Worek Obfitości”. W tym roku na nasze zaproszenie odpowiedziało 5 szkół: Gimnazjum w Wiączyniu, Gimnazjum nr 31, SP nr 205, SP nr 199, SP nr 34. W świątecznej, uroczystej atmosferze powitaliśmy 150 uczniów i ich opiekunów. Dla naszych wspaniałych gości przygotowaliśmy wiele atrakcji i niespodzianek w postaci warsztatów, pokazów, wystaw i kiermaszów. Podczas wizyty w naszej szkole uczniowie śpiewali kolędy korzystając ze specjalnie dla nich przygotowanych śpiewników, wykonywali ozdoby choinkowe z gliny oraz techniką origami, robili przywieszki do prezentów, wytwarzali kosmetyki, oglądali filmy o tematyce bożonarodzeniowej, degustowali potrawy świąteczne różnych narodów oraz lekkostrawne, świąteczne sałatki. Każda z grup odwiedziła również Kawiarenkę Wiedeńska, gdzie w niepowtarzalnym nastroju goście degustowali smakołyki przygotowane przez starszych kolegów i ich rodziców. Świąteczny kiermasz oferował wiele wyrobów naszych uczniów i nauczycieli związanych ze Świętami Bożego Narodzenia – idealnymi na upominki. Goście z żalem opuszczali naszą szkołę i obiecali udział w kolejnych imprezach. Zapraszamy wiosną na Eksperymentarium i Smaki Europy.
Koordynatorzy:
Ewa Krzyczmonik
Sławomira Matuszko
MałgorzataStosio.

image image
image image
image image
image image

20.11.2017
W środę 14 -11-2017 uczniowie klasy 1A uczestniczyli w warsztatach „Zrób sobie krem”, które zainaugurowały część praktyczną projektu edukacyjnego „Od zielnika do laboratorium”. Celem warsztatów było pokazanie uczniom, jak w warunkach domowych można samodzielnie zrobić ekologiczny kosmetyk. Zadanie- otrzymanie kremu nawilżającego z filtrem UV z zakupionych wcześnie składników, uczniowie wykonali celująco.
Koordynatorzy projektu:
Sławomira Matuszko
Marta Supernat
Hanna Karska – Buczek
Adam Marcinkowski

image image
image image

16.11.2017
W dniach 10 i 15 listopada uczniowie z klas IA, IC, IIA, IIB uczestniczyli w zajęciach w bibliotece British Council zapoznając się ze zbiorami biblioteki (włącznie z magazynami dla młodzieży i dorosłych oraz filmami w oryginalnych wersjach językowych), działalnością British Council na terenie naszego kraju, zasadami dotyczącymi egzaminów Cambridge oraz stronami internetowymi poświęconymi nauce języka angielskiego na każdym poziomie zaawansowania.
Opiekun klas: p. Katarzyna Sławińska

09.11.2017
08.11.2017 r. uczniowie 47 LO w Łodzi wraz z panią Moniką Szymczak i panią Dorotą Podkowską wyruszyli w podróż śladami Heleny Radziwiłłowej z Przezdzieckich. Ci, którzy jej nie lubili mówili, że była kochanicą rosyjskich ambasadorów. Ci, którzy ją lubili mówili, że była wyrafinowanym politykiem i doskonałą dyplomatką. Helena Radziwiłowa dzieliła czas miedzy męża, kochanków, rodzenie dzieci, dyskusje z królem Stasiem i carem, lożę masońską oraz swoją ukochaną Arkadię Zwiedzanie pałacu w Nieborowie, nauka tańców oświeceniowych w Sali Białej, spacer po parku w Arkadii oraz obiad w "Oberży pod złotym prosiaczkiem" zachwyciły nas. Polecamy także Wam spotkanie z "piękną Heleną"

image image
image image

07.11.2017
W dniach 11-12 października uczniowie klas 1A, 1B, 1C i 2A wraz z wychowawcami p.Martą Grzegorczyk, p.Marcinem Augustyniakiem, p.Ewą Buchowicz i p.Katarzyną Sławińską uczestniczyli w wycieczce do Przyjezierza. Wyjazd miał charakter integracyjny. Podczas róznych konkurencji zorganizowanych przez klasę 2A pierwszoklasiści mieli okazję poznać się nawzajem. Podejmując wspólnie wyzwania, stali sie pełnoprawnymi członkami społeczności szkolnej.

image image
image image

06.11.2017
Z satysfakcją pragniemy poinformować, że XLVII Liceum Ogólnokształcące jest uczestnikiem Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych "Twoje dane - Twoja sprawa. Skuteczna ochrona danych osobowych. Inicjatywa edukacyjna skierowana do uczniów i nauczycieli".
Ideą Programu jest propagowanie wiedzy o ochronie danych osobowych i prawa do prywatności wśród uczniów i nauczycieli poprzez kształtowanie świadomych i odpowiedzialnych postaw w obszarze prywatności i danych osobowych.
Program jest realizowany pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej Rzecznika Praw Dziecka.
Koordynator programu - Ewa Buchowicz
Szkolni koordynatorzy: Ewa Zych, Adam Marcinkowski

image image

27.10.2017
Z satysfakcją informujemy, że nasze gimnazjum zostało zaproszone do udziału w projekcie historycznym " Niepodległa", organizowanym przez Widzewskie Domy Kultury i Muzeum Tradycji Niepodległościowych. Jako jedna z 5 szkół w Łodzi uczniowie zgłębiać będą wiedzę okolicznościach odzyskania przez polskę niepodległości w 1918 roku. Główną postacią, będącą bohaterem wszelkich działań jest oczywiście marszałek Jóżef Piłsudski.
Życzymy wszystkim uczestnikom udanej zabawy i wielu historycznych emocji.
koordynator projektu Marcin Augustyniak
koordynator szkolny Damian Sobusiak

image image

24.10.2017
W dniach od 16 do 20 października 2017 roku nasza szkoła, jak co roku od piętnastu lat, włączyła się w obchody Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji. Jest to projekt Polskiego Towarzystwa Dysleksji, mający na celu uświadomienie społeczeństwu, czym jest dysleksja i z jakimi problemami borykają się osoby nią dotknięte. Stara się on także propagować różnorodne formy pomocy uczniom z dysleksją. W tym roku obchody Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji odbywały się pod hasłem: Czytanie - wyzwaniem i szansą dla ucznia z dysleksją. Na terenie naszej szkoły koordynatorem działań był Zespół do spraw dysleksji. Jak co roku przybliżone zostały sylwetki słynnych dyslektyków. Przeprowadzono warsztaty: logopedyczne, kreatywnego myślenia, sztuki pięknego czytania; konkursy; lekcje poświęcone tematyce dysleksji. Propagowano program edukacyjno-terapeutyczny Ortograffiti jako wsparcie dla dyslektyków. Uczniowie klasy II b, w ramach akcji Chłopaki czytają przedszkolakom, odwiedzili Przedszkole Miejskie nr 163 , gdzie czytali dzieciom baśnie. Nauczyciele zaangażowani w działania: p.Joanna Wilczyńska, p.Marta Grzegorczyk, p. Hanna Karska-Buczek, p.Sławomira Matuszko, p.Joanna Pawlak, p.M.Pietrzykowska oraz p.Beata Batorowicz-Sebastjańska serdecznie dziękują wszystkim uczniom ZSO nr 8, którzy aktywnie włączyli się w realizację projektu. Wiemy, że uzyskany w ubiegłym roku szkolnym certyfikat Szkoły Przyjaznej Uczniom z Dysleksją zobowiązuje, dlatego staramy się wspierać naszych uczniów z dysleksją.

image image
image image
image image

22.10.2017
14.10.2017 r. uczniowie z Gimnazjum 35 i XLVII LO w ZSO nr 8 w Łodzi byli gospodarzami wizyty ponad 70 uczniów z izraelskiej szkoły Ort Shapira Regional School for Leadership in Engineering and the Arts z Kfar Saba. Uczniów przywitał p. Marek Kondraciuk – Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miasta Łodzi oraz p. Wojciech Ulatowski – Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 w Łodzi. 47 LO w ZSO nr 8 w Łodzi od 2012, przy współpracy z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji przy MEN, realizuje projekt "Zachować pamięć. Historia i kultura dwóch narodów". Jego głównym założeniem jest organizacja spotkań i wymiany pomiędzy młodzieżą polską i izraelską. Spotkanie dwóch narodów, ich kultur i tradycji, w naszych czasach nabiera wyjątkowego znaczenia. Po oficjalnym powitaniu młodzież z naszej szkoły przedstawiła program artystyczny: "Tych miasteczek nie ma już", który opowiadał o historii społeczności polskiej wyznania mojżeszowego w Łodzi. Począwszy od śladów żydowskich osadników na terenie miasta w 1718, po czasy współczesne. Nie mogło oczyswiście zabraknąć w trakcie tego występu piosenek, zaaranżowanych przez p. Joannę Wiszniewską, które na trwałe wpisały się już w kanon muzyki żydowskiej – "Rebeka" - zaśpiewana przez Maję Baruch, "Warszawo ma"- w wykonaniu Weroniki Grzegorczyk, "Tak jak malował Pan Chagall"- zaprezentowana przez Aleksandrę Wankiewicz. W dalszej części spotkania uczniowie w grupach polsko – izraelskich wzięli udział w warsztatach integracyjnych prowadzone w języku angielskim oraz uczyli się poloneza i tańca izraelskiego "Nigun Atik". Na zakończenie uczestnicy obejrzeli występ przygotowany przez młodzież z Izraela, wręczyli upominki przygotowane przez Urząd Marszałkowski i wymienili się kontaktami na portalach społecznościowych, aby kontynuować nowe znajomości.
Spotkanie przygotowała p. Monika Szymczak.

image image
image image

16.10.2017
W dniu 13.10.2017 tradycyjnie obchodziliśmy święto Komisji Edukacji Narodowej. Z tej okazji kilkoro wyróżniających się nauczycieli naszej szkoły otrzymało Nagrody Dyrektora Szkoły za działalność edukacyjną, wychowawczą i opiekuńczą. Wśród nagrodzonych znaleźli się: p. Hanna Karska-Buczek, p. Monika Szymczak, p. Beata Gralewska, p. Danuta Węgrowska, p. Monika Nagielska-Tamioła, p. Sławomira Matuszko, p. Marta Supernat, p. Maurycy Śmiechowicz, p. Dorota Podkowska, p. Maciej Woźniak, p. Joanna Wiszniewska oraz p. Karolina Wypiorczyk. Nagrody otrzymali również pracownicy administracji i obsługi.
Pragniemy serdecznie podziękować Radzie Rodziców oraz uczniom klasy II c, którzy z własnej inicjatywy upiekli dla nas wspaniałe i pyszne torty z okazji Dnia Nauczyciela.

image image
image image
image image

10.10.2017
Dnia 6.10.2017r. w ramach inauguracji Szkolnego Dyskusyjnego Klubu Filmowego uczniowie klasy 1 B i 2 A wraz z opiekunkami Klubu p. Martą Grzegorczyk i Bogusławą Kwiatkowską oraz klasa 2 B z p. Moniką Szymczak uczestniczyli w X Filmowych Pojedynkach "W komediowej masce". Młodzież miała okazję wysłuchać wykładu p. dr Kamili Żyto na temat polskich komedii oraz wziąć udział w projekcji filmu "Ambassada". Punktem kulminacyjnym imprezy było spotkanie z mistrzem komedii, reżyserem Juliuszem Machulskim. Szczęśliwcy mogli zadać pytania oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

image image
image image

03.10.2017
Film Superbohaterowie nakręcony przez uczniów ZSO nr 8 w Łodzi i Pana Grzegorza Habryna. Został on zgłoszony przez Społeczną Akademię Nauk w Łodzi na Thessaloniki International Film Festival 2017.

27.09.2017
Jest nam ogromnie miło poinformować, że Polskie Towarzystwo Informatyczne przyznało naszym pracowniom informatycznym po raz kolejny certyfikat Laboratorium ECDL, w którym mogą odbywać się egzaminy na Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych.

image image

27.09.2017
Dyrektorzy i nauczyciele z SP nr 141 w Łodzi, SP nr 199 w Łodzi, SP nr 33 w Łodzi, Publicznej Szkoły Podstawowej "Mileszki" w Łodzi, Gimnazjum nr 33 w Łodzi, ZSO nr 1 w Łodzi i ZSO nr 8 w Łodzi brali udział w wizycie studyjnej w POLIN.
Organizatorką wyjazdu była nauczycielka Monika Szymczak.

image image
image image

Dziennik

Zastępstwa

Plan lekcji

Usprawiedl.

Facebook
KALENDARZ SZKOLNY

Copyright © 2016 Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 8 w Łodzi | Wszelkie prawa zastrzeżone | Administrator strony: admin@zso8.pl