OSIĄGNIĘCIA 2018/2019

09.12.2018
W tym roku w ramcah Świątecznego worka obfitości odbyło się szereg imprez: dekoracyjne składanie serwetek oraz ubieranie choinki, warsztaty plastyczne, kiermasz ksiązek i świątecznych rozmaitości, koncert, manufaktura świątecznych mydełek, programowanie choinki, kawiarenka wiedeńska i inne. Poniżej galeria zdjęć z tej imprezy.

image image
image image
image image
image image
image image
image image
image image
image image
image image
image image
image image
image image
image image
image image
image image
image image
image image
image image
image image
image image

09.12.2018
03.12.2018 r. członkowie Koła Teatralnego " Katharsis", biorący udział w pilotażowym cyklu spotkań MŁODZIEŻOWA GRUPA EKSPERTÓW, uczestniczyli w warsztatach w Teatrze Arlekin w Łodzi. Warsztaty teatralne (ruchowo-muzyczno-plastyczne) prowadzone przez Panią Monikę Tomczyk inspirowały do ruchu i budowania opowieści. Podczas zabawy uczestnicy eksplorowali dany ruch i tworzyli graficzny scenariusz z zapisem ruchowych sytuacji. Warsztaty bazowały na naturalnej aktywności, uczyły doświadczać różnorodności w ruchu, obserwować siebie i wykorzystywać prostą strukturę do tworzenia wypowiedzi scenicznej.
Film można obejrzeć tutaj

image image
image image
image image

08.12.2018
W dniach 3.12.-4.12. w Soczi odbyło się V Międzynarodowe Forum Pedagogiczne dla nauczycieli języka rosyjskiego jako ojczystego i obcego. Wśród ponad 400 pedagogów z 20 krajów i 80 regionów Rosji był również p. Kamil Dyjankiewicz, nauczyciel języka rosyjskiego w naszej szkole. Tegorocznym tematem spotkania była: "Norma językowa. Rodzaje i problemy". Podczas dwudniowego pobytu w rosyjskim kurorcie pedagodzy uczestniczyli w licznych panelach dyskusyjnych, okrągłych stołach i warsztatach, które w szczególności dotyczyły sposobów nauczania języka rosyjskiego jako ojczystego i obcego na różnych etapach edukacji. Integralną częścią Forum był program konkursowy, podczas którego uczestnicy prezentowali swoje programy autorskie. W tegorocznej edycji do ścisłego finału weszło ponad 40 projektów, wśród których był projekt naszego rusycysty: Innowacje w nauczaniu języka rosyjskiego jako obcego. Podczas 20 minutowego wystąpienia p. Kamil Dyjankiewicz przedstawił innowacyjne rozwiązania, które każdego dnia stosuje na swoich lekcjach. Wykład naszego pedagoga został przyjęty entuzjastycznie, czego efektem była chęć wymiany doświadczeń.

image image
image image
image image
image image

07.12.2018
Dnia 5 grudnia 2018 roku w Klubie Nauczyciela odbyło się spotkanie członków i sympatyków Polskiego Towarzystwa Dysleksji, podczas którego podsumowano tegoroczne łódzkie obchody Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji, objęte Honorowym Patronatem przez Panią Prezydent Hannę Zdanowską. Nasza szkoła otrzymała podziękowanie za aktywne włączenie się w obchody XVI ETŚD. Pogratulowano nam bogatej oferty ciekawych i kreatywnych działań na terenie szkoły. Podczas spotkania przewodnicząca PTD podkreśliła, że byliśmy jedyną szkołą ponadpodstawowa w Łodzi, która aktywnie włączyła się w obchody XVI ETŚD. Zespół do spraw dysleksji, działający na terenie ZSO nr 8, kieruje gorące podziękowania do wszystkich nauczycieli zaangażowanych w ten projekt.

image

29.11.2018
W dniach 19 - 24 listopada 2018 roku nasza Szkoła Przyjazna Uczniom z Dysleksją, jak co roku od szesnastu lat, włączyła się w obchody Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji. Jest to projekt Polskiego Towarzystwa Dysleksji, mający na celu uświadomienie społeczeństwu, czym jest dysleksja i z jakimi problemami borykają się osoby nią dotknięte. Stara się on także propagować różne formy pomocy uczniom z dysleksją. W tym roku obchody Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji odbywały się pod hasłem: Matematyczne inspiracje. Chciano w ten sposób zwrócić uwagę, że uczniowie z dysleksją mają także problemy z nauką przedmiotów ścisłych. Na terenie naszej szkoły koordynatorem działań ETŚD był Zespół do spraw dysleksji. Jak co roku przybliżone zostały sylwetki słynnych dyslektyków, przeprowadzono tematyczne warsztaty, konkursy: Mistrz Kaligrafii 2018/2019 oraz My Small Victory, odbyły się lekcje, a także spotkanie z rodzicami poświęcone problematyce dysleksji. Propagowano również program edukacyjno-terapeutyczny Ortograffiti jako wsparcie dla osób z dysleksją. Dnia 22 listopada 2018 roku gościliśmy na terenie naszej szkoły uczniów dyslektycznych oraz ich nauczycieli z czterech widzewskich szkół podstawowych: SP 12, SP 33, SP 37 oraz SP 199.Zorganizowaliśmy dla naszych gości warsztaty, następnie uczniowie obejrzeli prezentację o słynnych osobach z dysleksją. Gościem specjalnym naszej szkoły w tym dniu była pani Teresa Wejner-Jaworska - przewodnicząca łódzkiego oddziału Polskiego Towarzystwa Dysleksji.Nauczyciele zaangażowani w działania ETŚD: p.Beata Gralewska, p.Sławomira Matuszko, p.Joanna Pawlak, p.Marta Grzegorczyk, p. Hanna Karska-Buczek, p.Danuta Węgrowska, p.Monika Madaj, p.Magdalena Pietrzykowska, p.Dorota Jakuszewska, p.Ewa Żebrowska-Zych, p.Beata Batorowicz-Sebastjańska, p.Adam Marcinkowski serdecznie dziękują wszystkim uczniom ZSO nr 8 oraz zaproszonym gościom za zaangażowanie podczas działań warsztatowych i mile spędzony czas.

image image
image image
image image

21.11.2018
W niedzielę, 18 listopada 2018 roku, w Muzeum Miasta Łodzi odbyło się podsumowanie programu ŁÓDZKIE OBLICZA NIEPODLEGŁEJ, realizowanego od maja do listopada 2018 roku w naszym mieście przez Muzeum Miasta Łodzi i instytucje z nim współpracujące. Nasza szkoła także została zaproszona do tego programu. Od maja 2018 roku realizowaliśmy projekt edukacyjny ODKRYWAMY STARY CMENTARZ PRZY ULICY OGRODOWEJ. ŁÓDZCY BOHATEROWIE NIEPODLEGŁEJ. Podczas uroczystej gali, wśród zaproszonych gości zaleźli się też reprezentanci ZSO nr 8: pani dyrektor Marta Supernat, pani Beata Gralewska - nauczyciel matematyki oraz pani Hanna Karska-Buczek - nauczyciel języka polskiego, koordynatorki projektu na terenie ZSO nr 8. Zaproszeni na galę goście mogli obejrzeć wystawę plakatów wykonanych w ramach działań projektowych przez naszych uczniów oraz zapoznać się z prezentacją przedstawiającą występ uczniów z klasy 3a 35 Gimnazjum oraz IA i IC 47 LO, który miał miejsce w Sali Lustrzanej Pałacu Poznańskiego dnia 18 października 2018 roku. Nasza szkoła otrzymała od pana Cezarego Pawlaka, reprezentującego Muzeum Miasta Łodzi, gorące podziękowania za zaangażowanie i wzorową realizację projektu, dzięki któremu uczniowie poszerzyli swą wiedzą o łódzkich bohaterach Niepodległej.
Prezentacja


17.11.2018
16 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Z tej okazji nasza drugoklasistka Elwira wzięła udział w kolejnym projekcie międzynarodowym, który realizowany jest w naszym liceum we współpracy ze szkołami zza Wschodniej granicy. Tym razem nasza uczennica złożyła w języku rosyjskim życzenia. W tak ważnym dla wszystkich dniu Elwira życzyła szacunku dla wolności innych ludzi, ich myśli, opinii oraz sposobów życia.
Film można obejrzeć tutaj


14.11.2018
13 listopada uczniowie klasy II A wraz z wychowawcą p. M. Augustyniakiem odwiedzili Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. Tematem zajęć było ludobójstwo omówione na przykładzie wydarzeń z 1915 roku dotyczących eksterminacji Ormian.
Wysłuchaliśmy historii narodu, którego jedyną winą było to, że istniał i swoim istnieniem zaprzeczał wizji jednolitego etnicznie Imperium Osmańskiego. Historii pełnej niezawinionego cierpienia i bezimiennych grobów. Historii zapomnianej, koniecznej do przypominania. Pretekstem do jej opowiedzenia była wystawa: Drzewo życia, drzewo pamięci. 1915-2018, przedstawiające historię prześladowań Ormian.

image image
image image
image

14.11.2018
9 listopada w ramach obchodów rocznicowych odzyskania przez Polskę niepodległości odbył się w naszej szkole niezwykły koncert. Uczniowie klas III LO, II A, IIIa przygotowali pod kierunkiem p. Marcina Augustyniaka przedstawienie liryczno-muzyczne. Przy wypełnionej gośćmi sali wybrzmiały najpopularniejsze pieśni patriotyczne, recytowano wiersze a całość uświetnił swym koncertem zespół akordeonowy absolwentów Łódzkiej Szkoły Muzycznej im. A. Tansmana.
Występ dostarczył obecnym wielu wzruszeń i emocji. Zaangażowanie naszych uczniów zostało docenione kilkuminutową owacją publiczności i wieloma ciepłymi słowami, wypowiadanymi ze sceny przez naszych gości. Był to piękny, pełen emocji i wzruszeń wieczór, zakończony ogniskiem przy którym odczytano apel poległych.
Po oficjalnych uroczystościach wszyscy goście zostali zaproszeni na okolicznościowy tort niepodległościowy.

image image
image image
image image
image image
image image

31.10.2018
6 października rozpoczął się Europejski Tydzień Kodowania i będzie trwał do 21.10. Jak co roku, również nasza szkoła bierze w nim udział.
Ale czym właściwie jest kodowanie? Okazuje się, że to nauka przyszłości i choć brzmi bardzo poważnie, to może być równie dobrze cudowną zabawą...
Nasi uczniowie zmierzyli się zakodowanymi zadaniami z matematyki jak i również z programami Code Combat i Scratch 3.0.
Opiekunowie: Monika Madaj, Beata Gralewska, Ewa Buchowicz, Ewa Żebrowska Zych, Adam Marcinkowski, Danuta Węgrowska, Magdalena Jakuszewska, Paulina Banasiak.

image image
image image
image

29.10.2018
27 X uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami uczestniczyli w Rajdzie z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości organizowanym przez oddział PTTK – Łódź -Polesie i SP 199. Po pokonaniu pierwszej trudności związanej z dotarciem na start, rozpoczęliśmy marsz trasą, której przystanki związane były z tematyką rajdu. Odwiedziliśmy Cmentarz Wojenny w Wiączyniu Dolnym, gdzie zapaliliśmy znicze na mogiłach żołnierzy poległych w I wojnie światowej, a p. Augustyniak bardzo ciekawie opowiedział o Bitwie Łódzkiej. Następnie jesiennym Lasem Wiączyńskim doszliśmy do Mileszek, gdzie na cmentarzu są kwatery żołnierzy z I wojny światowej. Po dotarciu na metę w SP 199 wysłuchaliśmy pieśni patriotycznych, a uczniowie z sześciu szkół uczestniczyli w konkursie historycznym. Pierwsze miejsce ex-aequo zdobył nasz uczeń z IIA LO, Marcel Zemła, któremu gratulujemy.

image image
image image
image image

21.10.2018
Dn.18.10.2018 r. uczniowie ZSO nr 8 gościli w Sali Lustrzanej Pałacu Poznańskiego na podsumowaniu działań edukacyjnych związanych ze stuleciem odzyskania niepodległości przez Polskę. Nasza szkoła została zaproszona przez Pana Cezarego Pawlaka do projektu ODKRYWAMY STARY CMENTARZ W ŁODZI - BOHATEROWIE NIEPODLEGŁEJ w ramach programu realizowanego przez Muzeum Miasta Łodzi ŁÓDZKIE OBLICZA NIEPODLEGŁEJ. Projekt realizowany był przez uczniów klasy IA i IC XLVII LO oraz klasy IIIa Gimnazjum nr 35. Młodzież zgłębiała historię ojczyzny, śledząc losy łódzkich bohaterów, którzy spoczęli na Starym Cmentarzu w Łodzi. Efekty pracy prezentowali przed zaproszonymi gośćmi w Muzeum Miasta Łodzi.
Serdeczne podziękowania skierowane są do wszystkich, którzy wspierali działania projektowe, a w szczególności do Pana Dyrektora Wojciecha Ulatowskiego oraz Pani Dyrektor Marty Supernat za patronowanie naszym działaniom, do Pani Beaty Gralewskiej za pomoc w realizacji zadań projektowych,do Pani Małgorzaty Walkowskiej i Pani Teresy Stępniak za pomoc w przygotowaniu uroczystego podsumowania, do Pana Marcina Augustyniaka za konsultacje historyczne, do Łucji Ślusarz z kl.3a za oprawę muzyczną oraz Jakuba Paczesia z klasy 2A za obsługę techniczną imprezy. Uczniom pracującym przy projekcie dziękuję za ogromnego zaangażowanie i niezwykłe emocje, które ukazali podczas uroczystego podsumowania, godnie reprezentując ZSO nr 8.
Koordynator projektu: Hanna Karska-Buczek

image image
image image
image image
image image

18.10.2018
Z satysfakcją pragniemy poinformować, że ZSO nr 8 im. Stanisława Staszica jest uczestnikiem Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego organizowanego przez Urząd Ochrony Danych Osobowych p.t.: "Twoje dane - Twoja sprawa. Skuteczna ochrona danych osobowych. Inicjatywa edukacyjna skierowana do uczniów i nauczycieli". Ideą Programu jest propagowanie wiedzy o ochronie danych osobowych i prawa do prywatności wśród uczniów i nauczycieli poprzez kształtowanie świadomych i odpowiedzialnych postaw w obszarze prywatności i danych osobowych.
Program jest realizowany pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej i Rzecznika Praw Dziecka.
Koordynator programu - Ewa Buchowicz
Szkolni koordynatorzy: Ewa Zych, Adam Marcinkowski

image

16.10.2018
Z przyjemnością informujemy, że nasza drugoklasistka, Elwira Halustova, wzięła udział w Międzynarodowym Projekcie Czytelnictwa pod hasłem: "Czytajmy. Niech wszyscy czytają". Celem projektu, którego organizatorem jest Szkoła Średnia №1 z miejscowości Skidel na Białorusi, jest propagowanie czytelnictwa oraz znalezienie dla siebie ulubionej książki. Nasza uczennica ma swoją ulubioną lekturę, którą jest powieść Fiodora Dostojewskiego "Idiota". Rekomendacje Elwiry można obejrzeć klikając na: link.
Życzymy przyjemnego oglądania:)


14.10.2018
13 października odbył się „XXIX Rajd Jesieni” w którym uczestniczyli uczniowie 35 gim i XLVII LO pod opieką p. Doroty Podkowskiej i p. Marty Supernat. Wspomagani piękną pogodą wędrowaliśmy z Łodzi do Aleksandrowa leśnymi szlakami prowadzącymi między innymi obok rezerwatu przyrody „Torfowisko Rąbień”. Mogliśmy podziwiać śródlądowe wydmy, zagajniki i przede wszystkim piękno jesiennej polskiej przyrody.

image image
image image

14.10.2018
Zgodnie z tradycją XLVII LO, w dniach 10-11 października, odbyła się wycieczka integracyjna dla klas I. Załęcze Wielkie było miejscem, gdzie uczniowie klas I zostali przyjęci w poczet społeczności XLVII LO. Organizatorem otrzęsin była Pani Ewą Buchowicz wraz z klasa II B.
Zadaniem każdej klasy I było przygotowanie części programu wycieczki. Klasa IA wspólnie z klasą IC przygotowała grę terenową, a klasa IB rywalizację sportową.
Była świetna zabawa i sportowa rywalizacja, aby stać się pełnoprawnym uczniem naszego liceum. Na zakończenie odbyło się uroczyste podsumowanie. O nagrody zadbały, Pani Sławomira Matuszko oraz Pani Hanna Karska-Buczek. Dyplomy dla uczestników i osobiste certyfikaty przygotowała Pani Ewa Zebrowska-Zych, a Pan Maciej Woźniak zadbał o oprawę muzyczną.
Pogoda i humory dopisały😊 Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wesołą i kulturalną zabawę.
Kierownik wycieczki: Pani Sławomira Matuszko
Wychowawcy:
Pani Ewa Buchowicz
Pani Hanna Karska-Buczek
Pan Maciej Woźniak
Pani Ewa Zebrowska-Zych

image image
image image
image image

14.10.2018
08.10.2018 r. w 47 LO w Łodzi po raz kolejny przebywali z wizytą uczniowie z zaprzyjaźnionej szkoły w Izraelu. Spotkanie najlepiej może podsumować e-mail, który otrzymaliśmy od ich opiekunki po tym spotkaniu:
We are back in Israel now, after a meaningful journey in Poland. One of the highlights of the visit, as indicated by our students, was meeting with you. We had a great time and I believe that such encounters will help us build a better world.
Thank you so much, and please give our best regards to your director and amazing stuff, who took part in making it such a successful meeting. Hope you will come and visit us soon:)

Best regards - Efrat

Opiekun projektu: Monika Szymczak

image image
image image
image image

08.10.2018
W sobotę, 29 września 2018 roku, uczniowie klasy IA i IC naszego liceum wzięli udział w grze edukacyjnej, która odbyła się w ramach ogólnołódzkiego projektu Łódzkie Oblicza Niepodległej, realizowanego przez Muzeum Miasta Łodzi. Miejsce gry było dość nietypowe, bo Stary Cmentarz przy ulicy Ogrodowej. Uczniowie, podczas rozwiązywania zadań, poznawali bohaterów, którzy wnieśli wkład nie tylko w odzyskanie przez Polskę niepodległości, ale także w jej utrwalanie. Podsumowanie gry i wręczenie nagród odbyło się w siedzibie organizatora, czyli w Pałacu Izraela Poznańskiego.
Opiekunowie projektu:
Hanna Karska-Buczek
Beata Gralewska

image image

01.10.2018
Dnia 1 października uczennice klas 1B, 2B i 3A wraz z nauczycielkami Ewą Buchowicz, Ewą Żebrowską-Zych i Martą Grzegorczyk miały okazję uczestniczyć w IX Meetingu na rzecz walki z rakiem piersi i szyjki macicy. Dziewczęta zdobyły wiedzę na temat przyczyn, objawów, biologii, diagnostyki i aspektów psychologicznych raka piersi oraz raka szyjki macicy, dowiedziały się również, jak o siebie dbać, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania, miały okazję spotkać kobiety, które wygrały walkę z chorobą nowotworową. Ciekawym urozmaiceniem konferencji były ćwiczenia praktyczne na fantomach piersi przygotowujące do świadomego samobadania.
Gośćmi i wykładowcami meetingu byli m.in.: prof. dr hab. n. med. Marek Zadrożny – kierownik. Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Chorób Piersi ICZMP, prof. dr hab. n. med. Agnieszka Kołacińska - specjalista chirurg Oddział Chirurgii Onkologicznej Regionalnego Ośrodka Onkologicznego w Łodzi ,dr n. med. Wojciech Ordon oraz Katarzyna Grabowska – aktorka Teatru Powszechnego w Łodzi.

image image

01.10.2018
W zeszłym tygodniu p. Kamil Dyjankiewicz, nauczyciel języka rosyjskiego i wychowania do życia w rodzinie, odwiedził siedzibę Dziennika Łódzkiego. Nasz rusycysta spotkał się z dziennikarzem i udzielił wywiadu na temat swojej wizyty w Moskwie. A oto efekt tego spotkania: link

image

01.10.2018
26 września, odbyła się kolejna edycja Europejskiego Dnia Języków Obcych.
W imieniu organizatorów (klasy 2C z wychowawcą) pragnę serdecznie podziękować naszym Gościom, czyli wszystkim uczniom klas III gimnazjum oraz prowadzącym zajęcia: paniom Beacie Batorowicz i Joannie Pawlak oraz uczniom:
- z klasy 2C: Karolinie Sokali - prezentacja o wymianie uczniowskiej z Francją, Julii Kulczyckiej i Elwirze Halustovej - prowadzące kącik języka japońskiego, Kacprowi Tomczakowi - niezastąpionemu konferansjerowi i wspomagającego wraz z Pauliną Żabicką zabawę w kalambury oraz Konradowi Goszczyńskiemu, Adrianowi Kacprzakowi, Wojtkowi Kaczmarkiewiczowi, Krystianowi Kaczorowskiemu, Dawidowi Łajszczakowi,Wiktorii Miszteli, Rafałowi Pielarzowi, Bartkowi Stoleckiemu, Sandrze Szypszak, Miłoszowi Wasilewskiemu
- z klasy 2A - Natalii Reniec i Arturowi Poterajowi za pomoc w prezentacji plakatów o tematyce sportowej.
Mam nadzieję, że wszyscy dobrze się bawili i poczęstunek każdemu smakował. Do zobaczenia za rok!!!

image image
image imageWSZYSTKIE AKTUALNOŚCI Z LAT POPRZEDNICH
SĄ W ARCHIWUM

Dziennik

Zastępstwa

Plan lekcji

Usprawiedl.

Facebook
KALENDARZ SZKOLNY

Copyright © 2016 Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 8 w Łodzi | Wszelkie prawa zastrzeżone | Administrator strony: admin@zso8.pl